DENTYSTA A COVID

DENTYSTA A COVID


COVID-19 a praca lekarza dentysty: wytyczne PTS uaktualnione 26 marca 2020 Redakcja Aktualności , COVID-19 Sticky Rekomendacje Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w sprawie postępowania w gabinecie …

Pandemia COVID-19 wpłynęła na niemal wszystkie sfery i dziedziny życia, w tym standardy opieki medycznej. Dotyczy to także stomatologii. Zmienił się nie tylko sposób umawiania spotkania ze stomatologiem, ale również przebieg samej wizyty oraz wykonywanego leczenia. Co warto wiedzieć przed wizytą u dentysty w dobie koronawirusa SARS ...

Lekarze dentyści, jak wszyscy pracownicy służby zdrowia, należą do najwyższej grupy ryzyka zakażeniem COVID-19. Z powodu koronawirusa Ministerstwo Zdrowia zaleciło ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych. Wiele z nich w ogóle zamknięto. O tym, jak wygląda wizyta u dentysty w czasach epidemii, opowiada stomatolog Beata Pasoń.

W kwietniu 2020 r. Ministerstwo Zdrowia wpisało COVID-19 na listę chorób zawodowych wśród lekarzy i lekarzy dentystów. Zatem w przypadku wystąpienia tej choroby te dwie profesje mogą ubiegać się o odszkodowanie.

COVID-19 a praca lekarza dentysty: wytyczne PTS uaktualnione 26 marca 2020 Rekomendacje Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w sprawie postępowania w gabinecie stomatologicznym w okresie podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego.

COVID-19 a praca lekarza dentysty Źródło: Marzena Dominiak, Ingrid Różyło-Kalinowska, Tomasz Gedrange, Tomasz Konopka, Jakub Hadzik, Wojciech Bednarz, Jacek Matys, Anna Lella, Sadri Rayad, Radosław Maksymowicz, Amadeusz Kuźniarski

Procedury, które chronią pacjentów i lekarzy dentystów przed kontaktem z wirusami i bakteriami są ważne nie tylko w trakcie epidemii. W związku z rozpowszechnieniem się COVID-19 stały się przedmiotem szczególnej troski i zainteresowania społecznego.

21.03.2020

 · Na stronie PTS stworzono specjalną zakładkę "Centrum Wiedzy – COVID-19 a praca lekarza dentysty", gdzie zamieszczono kompleksowe i szczegółowe informacje zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. "Przygotowaliśmy dla Was wytyczne dotyczące pracy lekarza stomatologa w gabinecie stomatologicznym podczas pandemii COVID-19.

Pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan pojawił się nowy koronawirus, który do tej pory rozprzestrzenił się niemal po całej kuli ziemskiej. Wirus ten atakuje drogi oddechowe, powodując nowy rodzaj wirusowego zapalenia płuc. Pierwotnie nazwano go 2019-nCoV, aktualnie otrzymał nazwę SARS-CoV-2 ze względu na filogenetyczne podobieństwo do SARS-CoV.

Koronawirus w Polsce: gdzie iść do dentysty? Problemem wielu gabinetów stomatologicznych w Polsce jest zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu epidemii, zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Z tego względu wiele placówek ograniczyło przyjęcia, a część została zamknięta.